Prvonagrađeni rad natječaja za vizulani identitet Hrvatske kuće u organizaciji Ministarstva vanjskih poslova RH i Ministarstva kulture RH.
Koncept
Znak predstavlja vizualnu infrastrukturu (okvir) za širok spektar programskih aktivnosti koje će Zaklada Hrvatska Kuća provoditi s ciljem promicanja hrvatskog umjetničkog stvaralaštva i baštine u inozemstvu. Na primarnoj razini, znak komunicira dinamičan odnos prednjeg i stražnjeg plana, tj. aktualne (lokalne) i projicirane (globalne) "teme". Imajući u vidu nužnost vidljivosti i isticanja vrijednosti hrvatske umjetnosti u okruženju nekog novog karaktera, sustav vizualnog identiteta pruža brojne mogućnosti manipulacije i prilagodbe.
Uzori i poticaji
Jedno od važnih polazišta u oblikovanju znaka bilo je u povijesti hrvatske suvremene umjetnosti, u njenom “herojskom” razdoblju pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća kada su vizualno umjetnička i dizajnerska scena bile obilježene istraživanjima na polju geometrijske, kinetičke ili luminokinetičke vizualne umjetnosti. Upravo je to razdoblje ostavilo toliko jak pečat na suvremenu umjetnost slijedećih generacija da se umjetnički dosezi tog doba i tog usmjerenja mogu smatrati jednom od najdominantnijih izraza i prepoznatljiv su i gotovo zaštitni “znak” hrvatske vizualne umjetnosti na međunarodnoj sceni.
Važni su nam bili umjetnici grupe EXAT51, i pokreta Novih Tendencija posebno umjetnici Vjenceslav Richter, Ivan Picelj i Aleksandar Srnec u čijim smo djelima i umjetničkim postupcima pronašli poticaj za dinamiziranje znaka, za njegovu transformabilnost i strukturalno umnožavanje i uslojavanje. Važan poticaj pronašli smo u grafičkim djelima umjetnika Jurja Dobrovića koji gotovo cijeli svoj opus temelji na istraživanju vizualnih mogućnosti upravo kvadrata kao plošnog geometijskog elementa.
Izometrijski pomaci osnovnog znaka oblikuju se u odnosu na zemljopisni odnos Hrvatske i države u kojoj je Hrvatska kuća. Matematički međuodnos dvaju kvadrata sugerira prostornu razmještenost, kao i kulturološku sličnost, odnosno različitost dviju država.
Konstrukt „nepredvidivog“ generiranog oblika znak je za situacije suradnje više subjekata kojima je „domaćin“ Hrvatska kuća: u slučaju grupnih događanja i manifestacija, bilateralnih ili multilateralnih projekata.
Koautori — Tin Kadoić, Maša Milovac
Obrazloženje žirija
Natječajni rad predlaže konceptualno snažan, autorski utemeljen i dinamičan identitetski sustav, koji funkcionira kao vrijednost po sebi i potencijal za razvoj u sklopu aktivnosti Zaklade Hrvatska kuća. Rad sadrži elemente već uvedenog nacionalnog koda koji je stavljen u semantički dinamičan sustav su-odnošenja komunikacijskih točaka, tako da je identitet promjenjiv u odnosu na onaj dio svijeta u kojem se komunicira hrvatska kultura. Iznimno inovativna ideja razrađena je u svim razinama primjereno projektnom zadatku, kojeg nadopunjuje i nadilazi dodanom vrijednošću.
Ta se dodana vrijednost artikulira suodnosom formalnih elemenata identitetskog sustava u kojem grafičke strukture i tipografske forme zauzimaju različite ali uvijek kvalitetno zamišljene funkcionalne oblike organizacije informacija. Ideja je razrađena i do trodimenzionalnih materijalnih izvedenica artikulacije u prostoru. Ocjenjivački sud zaključuje da je ovaj natječajni rad najprimjerenija ideja za razvoj aktivnosti na komuniciranju posebnosti hrvatske kulture u međunarodnom okruženju. Uz to, preporuča se svakako izraditi Priručnik grafičkih standarda, odnosno – svojevrsno uputstvo za korištenje, kako bi se čim bolje iskoristio veliki potencijal kojeg nudi ova projektna ideja.
Članovi žirija:
Feđa Vukić, Damir Bralić, Lana Cavar, Maja Kocijan i Sandra Sekulić
↧